XVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Oświęcimiu
16 - 23. X. 2011 r.
pod patronatem J.E. ks. Bpa Tadeusza Rakoczego
ordynariusza Diecezji Bielsko- Żywieckiej

W hołdzie Św. Maksymilianowi i Bł. Janowi Pawłowi II

Pod hasłem "W hołdzie Św. Maksymilianowi i Bł. Janowi Pawłowi II" przebiegał w naszej parafii XVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej. Tradycyjnie inaugurują go i kończą niedzielne Msze św. z nieco rozszerzoną Modlitwą Wiernych i wzbogacone śpiewem parafialnego chóru.

Pierwszym gościem Tygodnia był Przewodniczący Rady Miasta Wadowice pan Zdzisław Szczur. W okresie PRL-u znany działacz opozycji antykomunistycznej oraz więzień stanu wojennego. Od pierwszych dni przemian ustrojowych działacz samorządowy i związkowy (NSZZ Solidarność). Swoje spotkanie rozpoczął od odległych czasów ministranckich, kiedy miał okazję spotykać się w tej właśnie roli z biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą, który często do swojego rodzinnego miasta przyjeżdżał. Inny charakter miały spotkania w latach 80-tych a zwłaszcza 90-tych, gdy wielokrotnie z delegacją Wadowic udawał się do Watykanu lub Castel Gandolfo. Duże wrażenie - jak wspominał nasz gość - zrobiło na nim spotkanie połączone z obiadem z udziałem kilku zaledwie osób. Była okazja porozmawiania na temat sytuacji w kraju a także Solidarności. Pan Zdzisław był też w Watykanie w czasie pogrzebu Jana Pawła II oraz na Mszy św. beatyfikacyjnej z której relacja telewizyjna dosyć dokładnie pokazywała delegację wadowicką idącą z "darami" w składzie: Pani Burmistrz Wadowic oraz właśnie Przewodniczącego Rady Miasta. Pan Zdzisław nadzorował także budowę ołtarzy w czasie trzech wizyt Jana Pawła II w Wadowicach. Swoją ciekawą relację udokumentował ogromną ilością zdjęć z których większość to dzieło fotografa papieskiego Arturo Marii.

Trzeci dzień TKCh to wykład pani mgr Teresy Wontor-Cichy, pracownika naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau. Pani Teresa przedstawiła sylwetkę św. Maksymiliana podając wiele nieznanych szczegółów zwłaszcza związanych z jego uwięzieniem i osadzeniem w Auschwitz. W prelekcji znalazło się też miejsce na wspomnienie o bracie Świętego - podporuczniku AK, Franciszku Kolbe, który mimo okrutnego śledztwa nikogo nie zdradził. Skazany do Auschwitz następnie przewieziony go Buchenwaldu gdzie zmarł. Prelegentka przedstawiła także kilka innych znanych kapłanów franciszkańskich, którzy zginęli w niemieckim obozie zagłady Auschwitz Birkenau. 

W kolejnym dniu Tygodnia wystąpił pan Grzegorz Gawron, filmowiec-amator z projekcją krótkich filmów o tematyce rodzinnej i religijnej. Pan Grzegorz już od kilku lat jest stałym i niezawodnym gościem naszego Tygodnia. Wydarzeniem TKCh był występ uczniów oświęcimskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Składał się on z występów solistów: Agnieszki Flasz - flet, Marii Januszyk Źskrzypce, Martyny Krasuskiej - gitara, Wiktorii Piłatyk - waltornia, tria akordeonowego (wykonywał kompozycje J. F. Haendla) oraz kwartetu saksofonowego(utwory J. S. Bacha). W kwartecie ze swoimi uczniami wystąpił mgr Jarosław Wolanin, równocześnie piastujący funkcję dyrygenta Chóru Filharmonii Śląskiej. Koncert zakończyły: "Barka", "Ave Maryja Jasnogórska" i "Abba Ojcze" w wykonaniu chóru młodzieżowego. Chórzystów przygotowała pani mgr Agnieszka Kozieł. Solistom akompaniował mgr Piotr Gębiś a całością koordynowali pani wicedyr. mgr Lidia Szczerbowska i p. mgr Krzysztof Paluchowski.

W piątek odbył się XVIII już Konkurs Poezji Religijnej dla szkół średnich Oświęcimia i Chełmka. Tym razem dominowali uczniowie PZ Nr5 Szkół Budowlanych. I miejsce zajęła Mariola Jedlińska, II Jakub Kowzan a III Magdalena Orędarz i Adam Goryczka z Liceum Konarskiego.

Duże zainteresowanie wzbudziło sobotnie spotkanie znanych lekarzy-społeczników: dr Karola Ptaszkowskiego i Jarosława Ptaszkowskiego. Wymienieni zaprezentowali ciekawą relację słowno-wizualną z uroczystości X rocznicy otwarcia jednego z największych na świecie cmentarzy wojennych w Miednoje. Obaj lekarze swoją obecnością na uroczystościach i prezentacją nie tylko uczcili pamięć swojego ojca i dziadka ale uzmysłowili nam jak wielkie straty poniosła Polska w wyniku zbrodniczego i ludobójczego planu sowieckich władz wymordowania polskiej inteligencji i kadry wojskowej. Dzięki życzliwości p. dr Karola prezentujemy zdjęcia z uroczystości na ostatniej stronie Wspólnoty.

H. Ekiert