Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

GRUZJA / ARMENIA - PIELGRZYMKA

PARAFIA Św. MAKSYMILIANA KOLBE

           w OŚWIĘCIMIU zaprasza na

pielgrzymkę do

GRUZJI i ARMENII

od 1.06 -11.06.2019r (11 dni)

DZIEŃ I sobota 1.06.2019r:

Spotkanie pod parafią w Oświęcimiu o godzinie 3.30. Przejazd na lotnisko w Bratysławie. Wylot Georgian Airways o godzinie 11.00. Przelot do Gruzji na lotnisko w Tbilisi. Lądowanie o godzinie 16.10 i przejazd do hotelu w centrum miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Powitalna kolacja w restauracji. Nocleg.

DZIEŃ II:

Śniadanie. TBILISI: stare miasto, wjazd kolejką linową na górujące nad miastem wzgórze skąd rozpościera piękny widok na stolicę Gruzji. Dalsze zwiedzanie: malutka cerkiew Anczischati oraz Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy”. Przejazd do MCCHETA: starożytna stolica królestwa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari i katedry Sweti Cchoweli. Wieczorem UROCZYSTA KOLACJA Z WINEM I POKAZEM TAŃCÓW GRUZIŃSKICH. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ III:

Śniadanie. Przejazd słynną GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ – jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Zwiedzamy twierdzą Ananuri oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2395 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Z

miejscowości Kazbegi rozpościera się piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.) i położoną na wysokości 2170 m. XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy – dla chętnych wjazd na wzgórze samochodami terenowymi. Kolacja. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ IV:

Śniadanie. Przejazd w stronę prowincji KACHETIA, głównego regionu uprawy winorośli. Zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki: klasztor Bodbe (tu znajduje się grób św. Nino, która w pierwszej połowie IV wieku uczyniła z Gruzji chrześcijański kraj) oraz urokliwe miasteczko Signagi. Kolacja w tradycyjnej winiarni w Kachetii. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ V:

Śniadanie. Przejazd do przejścia granicznego z Armenią. Przekroczenie granicy (zmiana autokaru). Następnie zwiedzanie klasztoru Haghpat – średniowiecznej perły architektury armeńskiej. Przejazd nad JEZIORO SEWAN, zwane „morzem” lub „perłą Armenii” (jest to jedno z najwyżej położonych jezior na świecie). Zwiedzanie wznoszącego się nad jeziorem Sewan klasztoru SEWANAWANK. Zakwaterowanie w hotelu nad Sewanem. Czas wolny na relaks i odpoczynek. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ VI:

Śniadanie. Przejazd wzdłuż brzegu Jeziora Sewan na przełęcz Selim 2410 m npm z postojem w historycznym karawanseraju. Zwiedzanie arcydzieła średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztoru NORAWANK. Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb atrakcją będą widoki otaczających gór. Przejazd przez Równinę Araracką. Wizyta w klasztorze CHOR WIRAP, skąd rozpościera się niezapomniany widok na świętą górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim skalnym lochu, w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. Następnie przejazd do Erywania, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ VII:

Śniadanie. Zwiedzanie ECZMIADZYNU – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Przejazd do wykutego w skale zespołu klasztornego GEGHARD. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy w średniowieczu przechowywano tu włócznię, która przebiła bok Chrystusa. Powrót do ERYWANIA, zwiedzanie centrum miasta: Kaskada, plac Republiki, wizyta w słynnej wytwórni koniaków Ararat. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji w Garni (kuchnia ormiańska). Powrót do Erywania i nocleg. Wieczorem dla chętnych wyjście na główny plac miasta, gdzie odbywa się przedstawienie światło, woda, dźwięk.

DZIEŃ VIII:

Śniadanie. Wyjazd z Erywania, przekroczenie granicy z Gruzją. Zwiedzanie wykutego w skale, średniowiecznego miasta/klasztoru WARDZIA. Położony w górach kompleks wywiera niezapomniane wrażenie. Po drodze zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Chertwisi. Zakwaterowanie w hotelu w kurorcie BORDŻOMI. Wizyta w parku zdrojowym, degustacja słynnej wody Bordżomi. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ IX:

Po śniadaniu wyjazd w kierunku BATUMI. Wizyta w słynnym ogrodzie botanicznym, gdzie z tarasów rozciąga się wspaniały widok na turkusowe wody morza oraz na urzekające pola Batumi (znane z upraw herbaty – dawniej chluba całego ZSRR). Wycieczka po centrum miasta, zobaczymy m.in.: plac Europejski, pomnik Medei, pomnik Ali i Nino oraz nadmorski bulwar. Zakwaterowanie w hotelu kolacja i nocleg.

DZIEŃ X:

Śniadanie, dzień wolny w Batumi. Kolacja i nocleg w hotelu w Batumi.

DZIEŃ XI:

Wcześnie rano wykwaterowanie i transfer na lotnisko w Tbilisi. Wylot do Wiednia o godzinie 16.30. Przylot do Wiednia o godzinie 18.00. Transfer do Oświęcimia. Zakończenie pielgrzymki.

CENA: 4700 PLN oraz 100 USD od osoby.

Zaliczka przy zapisie 1000 zł.

Cena obejmuje:

 • transfer na lotnisko w Bratysławie i z lotniska w Wiedniu do Oświęcimia
 • Bilety lotnicze
 • Komfortowy Autokar na całej trasie pielgrzymki
 • Opieka Pilota
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg. programu, WYJAZD JEEPAMI DO CERKWII TRÓJCY ŚWIĘTEJ
 • 10 noclegów w hotelach
 • 10 śniadań
 • 10 obiadokolacji w tym tradycyjne gruzińskie SUPRY, DEGUSTACJE WINA,
 • Zestaw tour guides na całej trasie
 • Napiwki dla kierowców i lokalnych przewodników

UWAGA!

Każdego dnia sprawowana będzie Msza Święta.

Na wyjazd potrzebny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu z Gruzji czyli od 11.06.2019r

Przy zapisie w kancelarii proszę podać z kim Państwo chcecie nocować w 2 osobowym pokoju. Do jednoosobowego pokoju jest dopłata.

Zapisy w kancelarii parafialnej do dnia: 21.12.2019r wraz z wpłatą zaliczki na bilety lotnicze w wysokości 1000 zł. (nie podlegającą zwrotowi chyba, że uczestnik znajdzie kogoś na zastępstwo lub znajdzie się ktoś inny na zwolnione miejsce z listy rezerwowej. Przebukowanie biletów lotniczych na inną osobę jest odpłatne).

Całość wpłaty należy uiścić w kancelarii do 30 marca 2019r

INFORMACJE DOTYCZĄCE WYJAZDU: w kancelarii parafialnej w Oświęcimiu-czynna od poniedziałku do czwartku (w godz.8.00-9.00 i 16.00-18.00) oraz w piątek i sobotę (w godz.8.00-9.00 i 10.00-11.00) u Administratora parafii ks. Mariusza tel. 695 925 664 i P. Michała Szczepurek tel. +48 668 650 494

Program realizuje Biuro Podróży ,,TORTUGA”

ul. Poniatowskiego 14c/2

40-055 Katowice

NIP: 6342545059

właściciel P. Michał Szczepurek tel.+48 668 650 494; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jamna

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Na wzgórzu w Jamnej, w dniach 25 i 26 września 1944 r. rozegrała się zwycięska bitwa batalionu „Barbara” 16. pp Armii Krajowej.

Istnieje tu założony przez dominikanina ojca Jana Górę Dom Św. Jacka, ośrodek duszpasterstwa akademickiego Respublica Dominicana oo. dominikanów z Poznania.

https://pl.wikipedia.org

jamna 1

Czytaj więcej: Jamna

Letnie Koncerty Organowe w Oświęcimiu

W okresie od 25 czerwca do 23 lipca 2018 roku w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu odbędzie się pięć koncertów organowych w ramach 23. Letnich Koncertów Organowych.

Czytaj więcej

Podkategorie